betlike
betlike

Blackjack Oyunu Nasıl Oynanır?

İskambil kağıtları ile oynanan oyun 52 kağıtlık destelerden oluşur. Deste sayısı oyundan oyuna değişebilir. Peki blackjack oyunu nasıl oynanır? Oyunda kazanmak için neler yapılır? Bu soruların cevabı bu yazının devamındadır.

Blackjack Oyununda Temel Amaç

Bu oyundaki temel amaç 21 sayısına ulaşmak veya bu sayıya en yakın sayıya ulaşmaktır. 21 sayısına en yakın olan sayıyı bulan veya 21 sayısını yakalayan oyunu kazanır. 21 sayısını geçen oyuncu ise oyunu kaybeder.

Blackjack Oyununda İlk Tur

Blackjack oyunu 2 kartla oynanan bir oyundur.

  • Kartlar kasa ve oyuncuların önüne 2 adet olacak şekilde dağıtılır.
  • Oyunun kazananı bu iki kartın toplam sayısına göre belirlenir.
  • Oyunda öncelik sırası her zaman kasanındır.
  • Kasanın elindeki kart sayılarının toplamı 21 ise kasa oyunu kazanır.
  • Kasanın elindeki kart sayılarının toplamı 21 değilse oyun yeniden başlar.
  • Oyuncular sırası ile kartlarını açar.
  • Elindeki kart sayılarının toplamı 21’i bulan oyuncu kazanır.

Blackjack Oyununda İkinci Tur ve Hamleler

Blackjack oyunu nasıl oynanır? Sorusunun cevabının yanı sıra bu oyunda yapılan hamlelere verilen adlara da değinmek gerekir. İlk turda kimse 21 sayısına ulaşamaz ise kasa oyunculara ne istediği sorusunu yönlendirir.
Oyuncuların kasadan bir kart daha istemesine hit denir. Oyuncunun kart istememesi ve sıranın diğer oyuncuya geçmesine stand denir. Oyunda elindeki kart sayısını ikiye katlamayı istemesi yani blackjack yapması double olarak adlandırılır. Oyuncunun elindeki kartlar aynı sayı ise oyuncu ikiye bölmeyi isteyebilir ve buna split denir. Insurance ise kasanın oyuna as ile başlaması anlamını taşır.

Blackjack Oyununda Kasanın Zorunlu Hareketleri

Blackjack oyunu nasıl oynanır? Sorusunun cevabının yanı sıra bu oyunda kasanın zorunlu hareketlerinin ne olduğuna da yer vermek gerekir. Eğer kasanın kart sayılarının toplamı 16 yada bu sayıdan daha düşük ise kasa hit hamlesini yapmak zorundadır. Eğer elindeki kart sayılarının toplamı 17 ya da bu sayıdan yüksek ise kasa stand hamlesini yapmak zorundadır.

Blackjack Oyununda Kart Değerleri

Bu oyunda papaz, vale ve kız kartlarının sahip olduğu kart sayı değeri 10’dur. As kartlarının sayı değerleri 1 ile 11 olarak değişebilir. Bu kartların dışındaki kartlar ise kendi sayı değerleri ile eştir.

Yorum yapın

1xbet giriş - betist - Mariobet - betpas - tipobet giriş